برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts


رمز پیروزی مردان بزرگ(۱)

تعداد بازدید : 232   دسته بندی : دسته‌بندی نشده جمعه ,۱۸ فروردین , ۱۳۹۱

ترقیات انسان اکثراً در گرو تربیتها، فعالیتها، کوششها و اجراء برنامه های مخصوصی است و تأثیر وراثت در ترقی و انحطاط، نسبت به این عوامل بسیار کم است.

اولین عامل: کار در خور ذوق و استعداد

در هر سری شوری است، خوشبخت کسی است که ذوقش را دریابد!

یکی از رموز کامیابی  است که جوان رشته ای را تعقیب کند که مطابق ذوق و سلیقه و توانایی روحی و فکری او باشد. دستگاه آفرینش همه را یکنواخت نیافریده و در همه افراد بشر توانایی همه کار به ودیعه ننهاده است. بلکه برای گردش چرخهای اجتماع، افراد را با ذوق و استعدادهای مخصوصی آفریده است تا هر یک رشته­ای را دنبال کند که ذوق آن را دارد و کاری را انجام دهد که از عشق باطن و نیروی فطری او سرچشمه می گیرد.

پاره ای از شکستها و ناکامیها جوانان معلول انحراف از این اصل مسلم است که گاهی بر اثر تبلیغات غلط و تربیتهای نادرست دنبال کاری می روند که ذوق و استعداد آن را ندارند و از کاری که شایستگی و برازندگی آن را دارند سرباز می زنند.

آنها این اصل مسلم را فراموش کرده اندکه: در هر سری شوری است ، خوشبخت کسی است که ذوقش را دریابد!

سخت ترین ضربه بر پیشرفت و کامیابی یک فرد دانشجو این است که بدون این که استعداد خود را بسنجد، بدون مطالعه دقیق، رشته ای را تعقیب کند که ذوق آن را ندارد.

جوانی که ذوق ادبی دارد از گفتار و قلم او ادب و شعر می بارد و فکر ریاضی او بسیار ناچیز است و کامیابی او به طور مسلم در غیر رشته ادبی رضایت بخش نخواهد بود.

چه بسا نوآموزانی در آغاز تحصیل کودن و نفهم به نظر می رسند ولی بعداً در سنین مخصوصی نابغه می شوند. پیداست، به حکم قوانین طبیعی شگفتن این گونه شایستگی، شرائط دیگری لازم داشته است.

از دفتر خاطرات یک نقاش هنرمند سرگذشت کوتاهی را نقل می کنم: وی در محیط دبیرستان دانش آموز تنبلی بود. نه درس می خواند و نه می گذاشت همکلاسانش درس بخوانند. خار راهی برای خود و دیگران بود ولی چشم و ابرو و پیشانی او از استعداد مخصوصی حکایت می کرد. یک دبیر روان شناس او را به حضور طلبید، مقداری او را پند داد، و از عواقب این طرز زندگی ترسانید و گفت: همواره سایه پدر بالای سر انسان نیست، مشکلات زندگی فراوان است و این وضع باعث عقب افتادگی توست.

در این لحظه که او سخن می گفت، ناگهان متوجه شد که دانش آموز در حالی که سخنان او را گوش می دهد، با قطعه ذغالی که از روی زمین برداشته، عکس مرغی را که روی شاخه های پر برگ نشسته است، روی زمین می کشد.

دبیر هوشمند دریافت که این عنصر برای نقاشی آفریده شده، نه برای حل معالات جبری. او هر چه در این راه رنج ببرد، کمتر سودی خواهد برد. وظیفه وجدانی خود دانست که به ولی او جریان و تشخیص خود را گزارش دهد.

او هنگامی که با پدر وی روبه رو گردید چنین گفت: فرزند شما ذوق سرشاری در هنر نقاشی دارد اگر او را وادار کنید که تغییر رشته دهد شاید در این رشته سرآمد روزگار گردد.

گذشت زمان صحت گفتار دبیر آزموده را اثبات کرد و چیزی نگذشت که وی نقاش چیره دست و هنرمندی گردید

از ادیسون پرسیدند چرا اغلب جوانان موفق نمی شوند؟

گفت: برای اینکه راه خود را نمی شناسد و در جاده دیگری گام بر میدارند.

این چنین افرادی دو نوع ضرر بر جامعه می زنند:

۱- کاری که شایستگی آن را دارند  و اگر آن را تعقیب کنند کامیاب  می شوند، انجام نمی دهند.

۲- کاری را که عهده دارد آن شده اند بخوبی انجام نداده و از عهده آن بر نمی آیند.

عقربه استعداد هر فردی از هنگام تولد به سوی کاری که برای آن آفریده شده متوجه است.

امروز در کشورهای توسعه یافته با آزمایش های مخصوص استعداد افراد را به دست می آورند و آنها را وادار می نمایند که در رشته ای که استداد آن را دارند وارد شوند.

ای کاش دانشمندان به موازات دستگاه های حرارت سنج و زلزله سنج، دستگاهی به نام استعداد سنج اختراع می کردند تا در تمام آموزشگاه­ها نصب می­شد و میلیونها استعداد بشری بر اثر بدی محیط و ناآشنائی مربیان و پدران و مادران به هدر نمی رفت.

گالیله در بچگی علاقه به ساختن ماشین آلات بچگانه داشت. پدر او بر خلاف میل فرزند او را وادار کرد که طب بخواند. او در این راه ترقی نکرد. سپس به آموختن ریاضیات و فیزیک پرداخت و در نتیجه نبوغ خود را در نجوم و چیزهایی که عقربه استعداد او نشان می داد، ابراز نمود.

گالیله نخستین کسی بود که اثبات کرد زمین به دور خورشید می گردد و نخستین کسب بود که پاندول ساعت را ساخت.

تولستوی هنوز بچه بود که علاقه زیاد به مطالعه کتاب پیدا کرد و کتابهای فلسفی را زیاد می خواند و در این دوران سعی می کرد مسائل مهم زندگی را مطرح سازد و تا پایان عمر این مسائل در قلمرو و فکر او بود.

جرج مورلند نقاش حیوانات از شش سالگی هنر نقاشی خود را ابراز می کرد. او با این که در سن ۴۱ سالگی بدرود زندگی گفت، آثار گرانبهائی در نقاشی از خود به یادگار گذارد.

زراه کولبرن از طفولیت استعداد ریاضی اش نمودار بود. گاهی از او می­پرسیدند: در یک سال یا بیشتر چند ثانیه وجود دارد ؟ پس از تأمل مختصری پاسخ صحیح آن را می داد.

جیمز وات، مخترع آلت مکانیکی و کاشف نیروی بخار، از آغاز کودکی به آزمایش علاقه زیادی داشت و از این طریق کامیابی­هایی در علوم طبیعت بدست آورد.

از پیشوایان مذهبی ما دستور اکید رسیده است که خود را بشناسیم و بسان غواصان در دریای وجود خود فرو رویم و با نورافکنهای قوی خود، به شناسایی درون خود بپردازیم تا راز درون مت بر ما روشن گردد.

تمایلات باطنی ما بسان مغناطیسی است که شبیه و هم سنخ خود را می کشد و در مخزنی به نام حافظه انبار می­نماید و در مواقع لزوم از آنها بهره برداری می کند. اگر آنچه را می­آموزیم مطابق ذوق و تمایلات باطنی ما باشد، به آسانی وارد مخزن شده تا مدتی ثبات و قرار خود را حفظ می کند. ولی اگر کاری را تعقیب نمائیم که شایستگی طبیعی آن را نداریم، در اندک زمانی از مغز و مراکز حفظ ما فرار می کند و در نتیجه موفقیت ما خیلی کم می شود. یک چنین فرد منحرف از تمایلات استعداد خود بسان کسی است که بر خلاف جریان آب شنا کند. یا دستخوش امواج کوه پیکر آب می گردد و یا با کامیابی ناچیزی روبرو می شود.

وقتی انسان خود و شایستگی خود را شناخت و کار مطابق استعداد خود را پذیرفت، چون عشق و کشش باطنی آن را دارد، در هدف خود کامیاب می گردد.

یک سلسله استعدادهایی هست که در شرایط مخصوصی بروز نمو  می­کند. روان شناس زبر دستی لازم دارد که این نوع استعدادها را تشخیص دهد.

می گویند اینشتین، دانشمند بزرگ و ریاضی دان عصر حاضر، در کلاس های ابتدائی رفوزه می­شد، ولی او در محیطهای مخصوصی قدرت درونی خود را ابراز نمود.

به ملکشاه سلجوقی خبر رسید که قیصر روم در صدد تسخیر بغداد است. در پی این خبر ملکشاه با ارتش منظم به سمت مرز ایران حرکت کرد. در این ایام ، خواجه نظام الملک روزی از ارتش سان دید، ناگاه قیافه­ی سرباز کوتاه قدی توجه او را جلب کرد. دستور داد که او را از صف بیرون کنند. تصور کرد که از این سرباز کاری ساخته نیست.

ملکشاه گفت: چه می­دانی؟ شاید این سرباز قیصر را اسیر کند.

اتفاقاً فتح و پیروزی با مسلمانان شدو قیصر روم به دست همین سرباز اسیر گردید!

منبع:mrky.blogfa.com

 ارسال در حدود 5 سال قبل  نویسنده :   بدون نظر   | ادامه مطلب »