برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts


چرا طول پیام کوتاه فارسی کمتر از انگلیسی است؟

تعداد بازدید : 245   دسته بندی : دسته‌بندی نشده یکشنبه ,۲۰ فروردین , ۱۳۹۱

چرا طول پیام کوتاه با قلم فارسی کمتر از انگلیسی است؟

در ادامه به این مطلب خواهیم پرداخت.

پیام های کوتاه در تلفن های همراه کاربرد بی بدیلی یافته است. اما چرا با استفاده از خط و زبان فارسی تنها می توان از ۷۰ کاراکتر استفاده کرد و این تعداد با استفاده از قلم انگلیسی به ۱۶۰ کاراکتر می رسد؟

 sms مخفف short message system و سیستمی است که تنها یک پیام را از یک مخاطب به مخاطب دیگر از طریق تلفن همراه، اینترنت و رسانه های اینترنتی منتقل می کند.

به گزارش راسخون به نقل از ایرنا، سعید واقف زاده، کارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا پیام های کوتاه فقط به زبان لاتین بود و در مرحله بعدی هر پیام کوتاه انگلیسی با استفاده از سیستم استاندارد کدگذاری شده کاراکترهای زبان های مختلف به زبان انگلیسی تبدیل شد.

وی افزود: با استفاده از این استاندارد تعداد کاراکترهای هر پیام کوتاه از ۱۶۰ کاراکتر کمتر می شود، چرا که برای ساخت هر حرف غیر لاتین از سیستم یونی کد استفاده می کنند، ۲ یا چند حرف انگلیسی نیاز است.

واقف زاده خاطرنشان کرد برای هر حرف فارسی به سه کاراکتر انگیسی نیاز است بنابراین طول کاراکترهای فارسی در هر پیام ۷۰ عدد است.

وی گفت: تفاوت قلم فارسی و لاتین در این است که با ارسال یک پیام برای تلفن همراه مخاطب ۱۶۰ حرف منتقل می شود و این در حالی است که با استفاده از قلم های فارسی و به دلیل استفاده از سیستم های یونی کد این تعداد حروف به ۷۰ حرف تبدیل می شود.

تاکنون خط‌هایی که برای استفاده در گوشی‌های همراه استفاده شده کاملا از طرف کارخانه‌های سازنده انتخاب می شوند.

اما آنچه اغلب دیده می‌شود چیزی شبیه به نسخه فارسی خط ‘Arial’ یا ‘Times New Roman’ است.

منبع:سایت راسخون

 ارسال در حدود 5 سال قبل  نویسنده :   بدون نظر   | ادامه مطلب »