برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts


رمز پیروزی مردان بزرگ(۳)

تعداد بازدید : 259   دسته بندی : دسته‌بندی نشده سه شنبه ,۲۲ فروردین , ۱۳۹۱

در این پست قرار دو عامل دیگه از عوامل موفقیت رو براتون بگیم

ایشالله همیشه موفق باشید.

سومین عامل: ایمان به هدف

نشان مرد مومن با تو گویم                        اگر مرگش رسد خندان بمیرد

ایمان به هدف محرک باطنی و درونی است که خواه ناخواه انسان را به سوی هدف می­کشاند، از آنجا که حب ذات در انسان ریشه عمیقی دارد و ریشه آن هرگز گسستنی نیست. هر گاه انسان مطمئن باشد که سعادت و کامیابی او در گرو فلان کار است، خواه ناخواه به سوی آن می­رود. فردی که به صحت و تندرستی خود علاقه دارد، روزی که بیمار می­شود دروی تلخ را به آسانی می خورد و خود را زیر چاقوی جراحان قرار می­دهد. چرا ؟ زیرا می داند بهداشت و عافیت او در گرو دارو خوردن، جراحی و بریده شدن عضوهای فاسد است.

غواصی که یقین دارد در دریا جواهرات گرانبهایی وجود دارد با عشق خاصی خود را در کام امواج آن قرار می دهد، ولی اگر اعتقاد و ایمان از بیمار و غواص سلب شود، دست روی دست گذارده ، نه دارو می خورد، و نه در امواج دریا فرو می رود.

در پرتو این ایمان، انسان که کمیابی و نیل به هدف را در سر می پروراند سختیها و مرارتها را آسان می شمارد و با خار و تیر همبستر می گردد و نمی نالد با چهره باز به استقبال مرگ می رود و با نشاط فراوان در راه هدف جان می سپارد.

این همان عشق و علاقه و اعتقاد و ایمان به هدف است که فضانوردان را تا آستانه مرگ می کشاند و برای گشودن طلسم آسمانها و تسخیر کرات سماوی آنان را به تلاش همه جانبه وادار می کند.

چهارده قرن پیش در بیابان بدر، مسلمانان که تعدادشان از ۳۱۳ نفر تجاوز نمی کرد و از نظر ابزار جنگی  و دفاعی، تجهیز کافی نداشته با ارتش مجهز و نیرومند قریش روبرو شدند.

احتمال پیروزی مسلمانان از نظر محاسبه یک کارشناس نظامی بسیار ناچیز بود و هرگز تصور نمی­شد که این گروه ناچیز سازمان یک ارتش نیرومند را در هم کوبند. ولی بر خلاف پندارهای مردم مادی و کارشناسان ماده پرست، یک اقلیت داری نیروی ایمان به هدف، در ظرف چند ساعت بر یک ارتش مجهز پیروز گردید.

علت کامیابی و پیروزی این اقلیت همان ایمان به هدف بود که مرگ و شهادت را برای آنها آسان کرد.

این حقیقتی است که خود دشمن به آن اعتراف کرد زیرا پیش از نبرد قهرمانی از سپاه دشمن مأمور شد که قدرت مادی و روحی سپاه مسلمانان را ارزیابی کند و گزارش صحیحی در این باره به فرماندهی کل قوا تسلیم نمای. او پس از یک بررسی صحیح چنین گزارش داد: مسلمانان اگر چه از نظر شماره در اقلیت هستند ولی از نظر توانایی روحی واستقامت در اره عقیده خود بسیار ممتازند، آنان جمعیتی هستند که جز شمشیرهای خود پناهگاهی ندارند. تا هر نفر از آنها، یک نفر از شما را نکشد، کشته نخواهد شد. هرگاه به تعداد خودشان از شما کشتند دیگر زندگی چه سودی خواهد داشت.

سرباز مؤمن به هدف از هیچگونه جانبازی و فداکاری مضایقه نمی کند و میدان نبرد با حجله عروسی برای او فرق ندارد. چنین نمونه های بارزی در تاریخ اسلام  و سایر ادیان وجود دارد.

تا چندی پیش در جهان سیاست مسأله ای به نام ویتنام وجود داشت . یک ملت پابرهنه و مسلح به نیروی تیر و کمان، در  پرتو ایمان و اعتقاد به هدف، اقتصاد و ارتش آمریکا را به زانو درآورد و در حقیقت هر « ویت کنگ» برای آمریکا یک میلیون دلار خرج تراشید.

در سال ۱۹۶۵، آمریکا ۸۰۰۰۰ تن بمب برفراز ویتنام جنوبی ( مناطق تحت اختیار ویت کنگها) و ویتنام شمالی ریخته است، و بیش از ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۶۶ خرج کرده است.

کشیشان بودائی در میدانهای سایگون خود را آتش می­زنند و بدون آنکه کمترین لرزش در سیمایشان مشاهده شود، مانند مشعل می سوزند و بودائیان در اطرافشان سرود مذهبی می خوانند. این معلول ایمان راسخی است که سرزمین آنها را میدان مبارزه شرق و غرب کرده است.

ایمان به هدف آثار فراوانی دارد. بزرگترین آثار ایمان همان جانبازی و فداکاری است و درکتاب آسمانی مسلمانان تصریحات زیادی نسبت به این موضوع شده است.

چهارمین عامل: تمرکز فکر

قطرات باران اگر در نقطه­ای گرد آید، دریاچه­ای را تشکیل می دهد و اگر پراکنده شود، در دل زمین فرو می­رود، همچنین است فعالیت های فکری و بدنی ما.

تمرکز فکر یکی از عوامل کامیابی است. تمرکز دادن فکر در یک نقطه باعث می­شود که فشار فکر به یک نقطه متوجه گردد و هرگونه مانع سرسخت از جلوی پا برداشته شود. نقش تمرکز فکر در کار ، همان نقش اهرم در فیزیک است. کار اهرم این است که نیروها را در نقطه ای متمرکز می سازد و با یک فشار متناسب، جسم سنگینی را بلند می­کند. لذا با تمرکز فکر در یک نقطه، بسیاری از مشکلات از پیش پای انسان برداشته می شود.

فعالیت های بدنی و فکری ما بسان قطرات باران است که اگر در نقطه­ای گرد آید، دریاچه­ای را تشکیل می­دهد، ولی اگر پراکنده شود، در دل زمین فرو می­رود و نتیجه­ای به دست نمی­آید.

قوای عقلی در حل مشکلات بسان اشعه خورشید است که اگر به وسیله ذره بین در نقطه­اس متمرکز نشود، چیزی را که در مقابل آن قرار گرفته است نمی­سوزاند و اشعه فکر انسانی تا به نقطه واحدی نتابد موانع را ریشه کن نمی­سازد و جوانب موضوع را روشن نمی­کند.

عده­ای هستند که اصلاً در زندگی نقشه و هدف ندارند و بسان یک کشتی و یا هواپیمای بدون قطب نما، سرگردانند. یک چنین کشتی بر اثر تصادف با کوه­های مخفی دریائی خرد می­شود و چنین هواپیمایی به هنگام عبور از روی چاه­های هوایی درآن سقوط می نماید.

افراد بی نقشه نیز بر اثر تصادف با کوه حوادث از پای در آمده و یا در دره نابودی سقوط می­کنند.

عده دیگری هستند که نقطه دارند ولی پیش از رسیدن به هدف از نیمه راه عقب نشینی می­کنند و راه دیگری پیش می­گیرند. مرد موفق کسی است که تا به هدف نرسد دست از آن برندارد و به کار دیگر اشتغال نورزد. زیرا راه هرقدر دور باشد با پیمودن متوالی به پایان می­رسد

یکی از علائم نوابغ این است که می­توانند افکار خود را در نقطه­ای متمرکز سازند.

اصولاً یکی از وسائل عقب ماندگی گروهی از افراد مستعد و آماده این است که بنا به عواملی گرفتار « تلون مزاج» می­شوند و از این شاخه به آن شاخه می­پرند. اینان در قلمروهای مختلف گام می­نهند؛ کاری را انجام نداده، دست به کار دیگر می­زنند و می­خواهند همه کاره شوند ولی سرانجام هیچ کاره­اند.

طبیعت جهان آفرینش به ما خوب درس می­آموزد: اگر نهالی را چندبار جابه جا کنند، سرانجام پژمرده می­شود. ولی نهالهای ثابت و پابرجا همواره خرم و شاداب جلوه می­کنند. جابه­جا  کردن نهال و اصول فکر موجب پریشانی می­شود و فکر را از رشد و نمو باز می­دارد. یکی از علائم نوابغ این است که می­توانند افکار خود را در نقطه­ای متمرکز سازند.

بوفون می­گفت: قریحه و موهبت فقط عبارت از این است که انسان هوش خود را به یک نقطه متوجه سازد.

از نیوتن پرسیدند: « چطور موفق به این اکتشافات زیاد شدید؟ » وی جواب داد: « با تأمل مستمر در آنها » . او درباره یک موضوع آنقدر فکر و تأمل می­کرد تا برایش مانند روز روشن می­گردید.

منبع:mrky.blogfa.com

 ارسال در حدود 5 سال قبل  نویسنده :   بدون نظر   | ادامه مطلب »